Survival

10 podstawowych rzeczy w Twoim plecaku

Na pewno znasz takie uczucie „kurde zapomniałem…” To wyjątkowo nieprzyjemne stan umysłu, który potrafi zepsuć każdą zaplanowaną wycieczkę. Sezon turystyczny właśnie się zaczyna i przy tej okazji postanowiłem przypomnieć o 10 najbardziej potrzebnych rzeczach w plecaku. Bez przedłużania:

Jeśli w Twoim plecaku znajdują się jakieś inne „niezbędne” przedmioty podziel się tym w komentarzu.

1. CIEPŁA ODZIEŻ

Bez względu na to, czy wędrujesz latem czy zimą potrzebujesz ochrony przed nagłym załamaniem pogody, ciepłe ubranie zawsze się przyda.

2. ZESTAW PIERWSZEJ POMOCY

Środki opatrunkowe, przeciwbólowe, małe nożyczki,  pęseta, bandaże, niektóre środki antyseptyczne, mydło… Powinieneś zbudować swój zestaw pierwszej pomocy dopasowany do Twoich potrzeb, wiedzy i rodzaju aktywności.

3. TELEFON KOMÓRKOWY

Wezwanie pomocy, określenie lokalizacji, telefon jest niezwykle przydatnym narzędziem, większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niego.

4. KOC RATUNKOWY

W zimnie lub intensywnym cieple, na improwizowanym biwaku lub jako sposób sygnalizacji, aluminiowany koc powinien być Twoim nierozłącznym towarzyszem.

5. LATARKA

Źródło światła gdy nadejdzie noc, jeśli idziemy ruchliwą drogą lub pustą leśną ścieżką, latarki nie może zabraknąć w Twoim ekwipunku. Duża, mała, wszystko zależy od Ciebie, lepsza jakakolwiek niż żadna, byle by sprawdzona i sprawna.

6. WODA

Jest chyba najważniejszym elementem wyposażenia. Podczas upałów tracimy kilka litrów wody dziennie, bez ich uzupełniania szybko wpadniemy w kłopoty. Wodę stawiał wyżej od pozostałych elementów wyposażenia.

7. BATONY

Chociaż człowiek jest w stanie przetrwać bez jedzenia kilka dni, pamiętaj, że aby wydostać się z opresji potrzebujesz energii. Przekąska potrafi zdziałać cuda. Podobnie jak woda jedna z najpotrzebniejszych rzeczy w moim plecaku.

8. NARZĘDZIE

Nóż – multitool, wszystko zależy od Twoich upodobań i umiejętności, ważne byś potrafił użyć sprzętu, który posiadasz. Podobnie jak telefon może uratować tyłek na różne sposoby, od rozpalania ognia, po udzielanie pierwszej pomocy.

9. ŹRÓDŁO OGNIA

Zapalniczka lub zapałki a najlepiej jedno i drugie. Zawsze staraj się zabrać je w wodoodpornym pojemniku. Sam dobrze wiesz jak bardzo przydatne jest źródło ognia. Podobnie jak z latarką i narzędziem, ważne byś potrafił rozpalić tym ogień.

10. KREM

Przebywanie na słońcu może spowodować znaczne trudności. Nie dodawaj problemów do tych, które już masz…

Jest to lista zawierająca rzeczy uniwersalne przydatne niemalże podczas każdej wycieczki. Niemniej jednak zachęcam do stworzenia własnej listy opartej na doświadczeniach, umiejętnościach i potrzebach. Ważne jest by przedmioty te były sprawdzone i dobrej jakości, nie chodzi przecież o to by nosić balast ale wyposażyć się przedmioty użyteczne.

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

2 komentarze

    • happysurvival

      W pełni przyznaję rację 🙂 peleryna jest bardzo przydatna i rzeczywiście zabrakło jej na tej liście 😉 pelerynę mam ze sobą zawsze podczas wypadów jako element linii „1” czyli przy sobie, nawet gdy zdejmuję plecak.
      Pozdrawiam i dziękuję za trafny komentarza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *