czy ognisko w ogrodzie jest legalne?
Biwak,  Bushcraft,  Ogień,  Survival,  W ogrodzie

Czy ognisko w ogrodzie jest legalne?

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy i wielu z nas będzie chciało spędzić ten czas na świeżym powietrzu organizując ognisko. Jest to piękny sposób na odrobinę bushcraftowego klimatu nawet w przydomowym ogrodzie. Ale w dobie zakazów i nakazów czy jest to legalne?

Czy ognisko w ogrodzie jest legalne?

Jeżeli zacząłeś obawiać się o swoje plany, uspokajam. W polskim prawie nie ma zapisu, które zabraniało by rozpalić ogień na Twojej ziemi, zatem ognisko rekreacyjne w ogrodzie jest legalne, ale….

Niestety zawsze jest jakieś ale. Rozpalając ognisko, trzeba przestrzegać przepisów przeciwpożarowych. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał w tej sprawie rozporządzenie, które mówi, że ognia nie wolno rozpalać:

  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

To nie wszystko 🙁

Odpowiednio zaprojektowane miejsce na ognisko powinna spełnić przepisy przeciwpożarowe, ale to niestety nie koniec obostrzeń. Rozpalając ognisko nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Jeśli dym lub nieprzyjemne zapachy będą przeszkadzać naszym sąsiadom mogą powiadomić odpowiednie służby i grozi nam wówczas mandat.

Czego nie wolno nam spłacać w ognisku?

Od początku artykułu mówimy o ognisku rekreacyjnym, zatem spalanie jakichkolwiek śmieci jest zabronione. Liście, trawy, gałęzie i inne materiały możliwe do kompostowania również nie nadają się do spalania w ognisku. W obu przypadkach za spalanie tych materiałów grozi nam mandat lub nawet kara grzywny orzeczona przez sąd.

Ognisko bez dymu?

No dobrze, ale jak palić ognisko żeby nie dymiło? Przecież to nie możliwe! 😮 Takie zdanie słyszę dość często i nie jest to prawdą.

Trzymając się kilku zasad rozpalanie ognisko będzie szybkie, proste i bezproblemowe. Będzie również wystarczało minimalną ilość dysku lub nie będzie go wcale.

Trzy zasady dobrego ogniska

Bezpieczne miejsce na ognisko z zachowaniem wymienionych wcześnieś zasad ochrony przeciwpożarowej.

Spalanie drewna sezonowanego odpowiednich gatunków. Drewno o wilgotności poniżej 20% nie dymi podczas spalania. Gatunki iglaste z sosną na czele zawierają sporo żywicy, zatem wytwarzają sporo dymu podczas spalania. Gatunki liściaste lepiej sprawdzają się do tego celu a potrawy z ogniska smakują lepiej.

Odpowiednia technika rozpalanie ognia – „od góry”.

Te trzy proste zasady sprawią, że ognisko będzie przyjemne a także nie uciążliwe dla sąsiadów, a co najważniejsze LEGALNE.

Zbieramy to do kupy

Podsumowując, ognisko w ogrodzie jest legalne. Nie wolno spalać śmieci oraz odpadków zielonych. Ognisko nie może przeszkadzać sąsiadom, czyli nie może nadmiernie dymić. Przygotuj bezpieczne miejsce na rozpalanie ognia, używaj sezonowanego drewna (najlepiej gatunków liściastych). Rozpalaj ognisko „Od góry”.Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *