Przygotowania,  Survival,  W domu,  Zagrożenie

Jak wygląda kwarantanna domowa?

Cześć. Piszę do Was w trudnym dla nas wszystkich momencie. Stoi nad nami zagrożenie zarażenia COVID-19. To jak bardzo jest on niebezpieczny zostawiam do rozważań w innym czasie. Dzisiaj chciałbym zająć się tematem kwarantanny domowej. Kto musi się jej poddać, jak powinna wyglądać i co to tak naprawdę jest? W ostatnim czasie urosło wiele mitów na ten temat, dzisiaj to wyjaśnimy.

Kto zostanie poddany kwarantannie domowe?
  • osób z potwierdzonym zarażeniem, które przechodzą chorobę COVID-19 łagodnie;
  • osób, które miały kontakt z przypadkiem potwierdzonym;
  • osób, które wracają do kraju z zagranicy;
  • (od 01.04.20) wszystkie osoby mieszkające z osobami skierowanymi do odbywania kwarantanny domowej.
Gdzie odbywa się kwarantannę domową?

Kwarantanna domowa w przypadku podejrzenia zarażenia COVID-19 odbywa się pod adresem, który podajemy podczas kwalifikacji na kwarantannę. Jeśli „podejrzany” nie ma możliwości odbycia kwarantanny w miejscu zamieszkania, może ją odbyć we wskazanym przez służby ośrodku. Trwa ona 14 dni.

Wytyczne dla osób podlegających kwarantannie

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, osoby przebywające na kwarantannie domowej powinny minimum dwa razy dziennie monitorować temperaturę ciała. W przypadku wystąpienia gorączki, duszności lub kaszlu powinny o tym fakcie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. Żeby sprawdzić czy odbywamy kwarntannę do drzwi może zapukać policja. Mogą też poprosić o podejście do okna. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna od 5 do 30 tysięcy złotych.

Czego nie wolno w kwarantannie domowe?

Podczas kwarantanny domowej w żadnym wypadku nie można wychodzić z domu. Zakazane jest wychodzenie z psem, spacery, wychodzenie na zakupy czy do pracy. W zakupach lub opiece nad zwierzętami mogą pomóc sąsiedzi lub inne osoby z rodziny nie objęte kwarantanną. Należy pamiętać o bezwzględnym zakazie kontaktowania się osobami, które nam pomagają – zakupy można zostawić przed drzwiami.

Co z innymi członkami rodziny?

WHO zaleca, żeby osoba przebywająca w kwarantannie domowej została umieszczona w oddzielnej sypialni i korzystała z oddzielnej łazienki. Często jednak nie mamy takiej możliwości, mieszkając w bloku mamy tylko jedną łazienkę i „za mało” sypialni. W takim przypadku obowiązuje jedna zasada. Jeśli podczas kwarantanny nie da się uniknąć kontaktu z innymi osobami w domu, one również muszą zostać poddane kwarantannie domowej.

Tutaj muszę wprowadzić drobne sprostowanie. WHO ma swoje zalecenia a Polskie władze swoje. Członkowie rodzin osób na kwarantannie nie podlegają kwarantannie.
Od 02.04.2020 wprowadzono dodatkowe obostrzenia, które regulują wyraźnie, że członkowie rodzin osób na kwarantannie domowej również podlegają tej kwarantannie.

Na koniec kilka informacji ze strony władz:

Akty prawne obowiązujące od 01.04.2020:

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *