Przygotowania,  Umiejętności,  W podróży,  Włącz myślenie,  Zagrożenie

Kolor jesienią ma znaczenie – noś odblaski

Jesienno – zimowa aura to dla pieszych jak i kierowców trudny okres. Z obu stron wymaga rozsądku i wyobraźni. Wiele osób niestety bagatelizuje niebezpieczeństwo. Złe warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok i wspomniany wcześniej brak wyobraźni są przyczynami wielu wypadków.

Dla niektórych może wydawać się to śmieszne i mało istotne, ale tak jak wspomniałem w tytule kolor ma znaczenie. Mówię oczywiście o kolorze ubrania. Wiele osób – pieszych i rowerzystów poruszających się poza obszarem zabudowanym bawi się w „batmana”. Starają się być za wszelką cenę niewidoczni dla kierowców. Zapewne wielu z Was podczas jazdy samochodem, zwłaszcza rano i wieczorem spotkało takich „batmanów”. Doskonale wiecie jak to niebezpieczne. Poniższa grafika w prosty sposób obrazuje ile czasu i miejsca potrzebuje kierowca na bezpieczny manewr hamowania.

WŁĄCZ MYŚLENIE – Bądź widoczny – noś odblaski

Pieszy – rowerzysta to nie batman

Przypominam, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym w wysokości do 100 złotych.

Na koniec dwa zdjęcia znane już w internecie, które bardzo obrazowo pokazują, że kolor ubrania ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Dla podpowiedzi na obu zdjęciach znajduje się pieszy (stoi w tym samym miejscu). Sam wyciągnij wnioski czy kolor ubioru ma znaczenie.

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *