legalne nocowanie w lesie
Biwak,  Bushcraft,  Turystyka

Lasy Państwowe wyznaczą miejsca do spania na dziko

Nadchodzą lepsze czasy dla „leśnych ludzi”. Od 1 maja Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania na dziko będą mogli swobodnie rozbić obóz bez obaw o naruszenie prawa. To efekt programu pilotażowego, który wprowadzono w zeszłym roku.

Jak wspomniałem nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Każdy obszar ma liczyć około 1500ha. Poza nowymi obszarami zostaną utrzymane 46 dotychczasowe obszary pilotażowe o powierzchni ponad 65 tys ha. Jak donoszą Lasy Państwowe stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.

Planowana jest również zmiana regulaminu. Do najważniejszych zalicza się zapis dotyczący noclegu: „W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego. Zgodnie z zasadą leave no trace (z ang.) nie zostawiaj po sobie śladów.

Z niecierpliwością czekam na wyznaczenie tych obszarów i określenie dokładnego regulaminu. Myślę, że przyczyni się to do popularyzacji rekreacji na świeżym powietrzu. Ufam również, że wszyscy nocujący na dziko będą stosowali się do wspomnianej wcześnie zasady leave no trace.

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *