Bushcraft,  DIY,  Sprzęt,  Survival,  Turystyka

Smolne szczapki – niezawodna, darmowa rozpałka

Witaj. Dzisiaj słów kilka na temat smolnych szczapek. Sporo osób słyszało tą nazwę, ale tak naprawdę niewielu wie co to tak naprawdę jest i gdzie można to znaleźć. Smolne szczapki to nic innego jak suche drewno drzew iglastych nasycone żywicą.
Smolne szczapki są rewelacyjną naturalną i wodoodporną podpałką a w skrajnych przypadkach mogą służyć jako pochodnia.

Jak pozyskać smolne szczapki?

 

Jak pozyskać smolne szczapki?

Jak już wspomniałem są to kawałki drzew iglastych, czyli najlepiej sosny lub świerku, przesycone żywicą. Drewno takie można znaleźć we fragmentach gałęzi blisko pnia lub w korzeniach. Ja pozyskałem materiał z korzeni przewróconego drzewa. Uważam to za metodę najmniej ingerującą w drzewostan, bo po co uszkadzać drzewa, jeśli nie jesteśmy do tego zmuszeni.

powalony świerk

Najłatwiej odcinać kawałki korzeni małą piłą – ja targam ze sobą lekką „piłę z Lidla” 😉 Trzeba pamiętać, że nie w każdym korzeniu będzie wystarczająca ilość żywicy. Szybko będziesz wiedział, że natrafiłeś na żywicę, drewno będzie miało ciemny, czasem nawet brunatny kolor i będzie pięknie pachniało żywicą.

korzenie przesycone żywicą

Wystarczy pozbyć się fragmentów drewna nie zawierających żywicy i gotowe. Smolne szczapki będą świetną rozpałką na ognisko. Dzięki dużej zawartości żywicy jest wodoodporna, nie gaśnie nawet przy porywistym wietrze i zapala się od jednej zapałki, a nawet krzesiwa.

płonące smolne szczapki

Jak widzisz patent ten jest prosty i skuteczny. Nie wymaga wiele pracy i specjalistycznej wiedzy, wystarczą szeroko otwarte oczy podczas następnej wycieczki do lasu.

Jeśli masz jakieś inne ciekawe leśne patenty napisz w komentarzu, chętnie je wypróbuję.

 

 

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *