afrykański pomór świń
Biwak,  Bushcraft,  Turystyka,  Zagrożenie

ASF – Afrykański Pomór Świń – zakazy wstępu do lasów

Ostatnie czasy nie sprzyjają miłośnikom lasów. COVID-19 i susza skłoniły Lasy Państwowe do wprowadzenia czasowych zakazów wstępu do lasów. Można by pomyśleć, że mamy to za sobą i tego pięknego lata będziemy mogli swobodnie spędzać czas na łonie natury. Niestety tak nie jest. W kilku regionach Polski wprowadzono kolejne zakazy wstępu do lasów. Powodem jest wirus ASF.

ASF -co to takiego?

ASF czyli Afrykański Pomór Świń to zakaźna choroba wirusowa zwierząt. Dotyka ona świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Choroba ta jest całkowicie niegroźna dla innych gatunków zwierząt. Oznacza to, że niegroźna jest również dla ludzi.

ASF niegroźny dla ludzi wiec po co zakaz?

Wirus ASF co prawda nie jest groźny dla ludzi, ale człowiek może go przenieść np. na butach. Nadleśnictwa wprowadzają zakaz w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF. Wirus co prawda nie jest groźny dla ludzi, ale człowiek bez większego problemu może go przenieść np. na butach. Nadleśniczy wprowadza zakaz w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF. Nie istnieje szczepionka na wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie ogniska w miejscu i wyeliminowania choroby.Niestety nie istnieje szczepionka na wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie ogniska w miejscu i wyeliminowania choroby.

Zanim wybierzesz się do lasu sprawdź obszary zagrożone

Zanim wybierzesz się do lasu na rodzinny spacer, biwak, czy po prostu na grzyby, sprawdź czy miejsce, które planujesz odwiedzić nie jest w obszarze zagrożonym, czy objętym ograniczeniami. Bardzo pomocna w tym celu będzie Mapa ASF. Zaznaczono tam wszystkie obszary dotknięte i zagrożone wirusem afrykańskiego pomoru świń. Jeżeli masz wątpliwości czy na Twojej trasie wprowadzono zakaz wstępu do lasów skontaktuj się z odpowiednim nadleśnictwem. Uzyskasz tam dokładniejsze informacje.

Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Pamiętaj, że lasy dostępne są dla wszystkich, a nadleśnictwa wprowadzają zakazy ze względu na bezpieczeństwo ludzi oraz ochronę przyrody. Warto się zatem zastanowić, czy łamanie zakazu wstępu dla krótkiego spaceru, czy kilku grzybów warte jest konsekwencji.


Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *