Bushcraft,  Survival,  Turystyka,  Umiejętności

Gdzie można legalnie biwakować w lesie?

Dziś o czymś na co miłośnicy survivalu i bushcraftu czekali od dawna. Lasy Państwowe ogłosiły pilotażowy program obejmujący miejsca, w których można legalnie biwakować w lesie, czy też uprawiać bushcraft i survival. W ramach programu, od 21 listopada udostępniono 43 obszary o powierzchni ponad 65 tys. ha w 15 regionach, gdzie można biwakować lub uprawiać wspomniany wcześniej survival czy bushcraft. Z wyznaczonych obszarów można korzystać całkowicie za darmo, wystarczy poinformować mailowo właściwe nadleśnictwo nie później niż w dniu noclegu.

Lasy Państwowe opracowały regulamin korzystania z wyznaczonych miejsc, który znajdziesz TUTAJ. W wielkim skrócie program dopuszcza nocleg maksymalnie czterech osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu, a w przypadku większej ilości osób wymagana jest zgoda właściwego nadleśniczego. Nie wolno też palić ognisk i używać otwartego ognia, z wyjątkiem miejsc specjalnie do tego przeznaczonych. Należy również zachować porządek i zabrać ze sobą wszystkie śmieci, ale o tym chyba nie trzeba przypominać, prawda? 😉

Program ten potrwa do listopada 2020 roku. Dalej Lasy Państwowe ocenią program i zdecydują co dalej.

Mapa

Na portalu Bank Danych o Lasach opublikowana została mapa, na której zaznaczono testowe obszary do bushcraftu i survivalu. Mapę znajdziesz TUTAJ.

Mapa obszarów dostępnych do biwakowania w lesie
Mapa dostępna na portalu Bank Danych o Lasach z zaznaczonymi pilotażowymi obszarami do bushcraftu i survivalu

Jeżeli na mapie nie widzisz obszorów testowych BiS kliknij „Mapy BDL” w dolnej belce i wybierz opcję „Mapa zagospodarowania turystycznego”, a następnie w rozwijanej liście po prawej zaznacz pozycję „Obszary pilotażowe bushcraft – surwiwal”.

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *