Bushcraft,  DIY,  EDC,  Sprzęt,  Survival,  Turystyka

Paracord – co to takiego i po co to komu

Dla osób uprawiających survival paracord jest dobrze znany i często przez nich wykorzystywany. Dzisiaj garść informacji dla osób nie mających styczności z tym wcześniej.

Paracord to lekka i mocna linka spadochronowa wykonana z nylonu. Linka ta składa się z oplotu oraz 7 wytrzymałych rdzeni. Jej podstawową zaletą jest wytrzymałość statyczna, która wynosi aż 250 kg.

7 rdzeni paracordu

Dzięki swojej wszechstronności paracord wykorzystywany jest przez wojsko, służby cywilne oraz miliony survivalowców na całym świecie, do troczenia i zabezpieczania ekwipunku, do oplotów rękojeści noży, jako linka biwakowa i wielu innych zastosowań. Aby posiadać przy sobie jak najwięcej linki w sposób wygodny i nie rzucający się w oczy zaczęto zaplatać ją w formie bransoletki. Średniej wielkości bransoletka potrafi zmieścić nawet 4 metry linki spadochronowej (w zależności od splotu).

prosta bransoletka z paracordu

Dzięki setkom kolorów, w jakich występuje ta linka, zaplatanie bransoletek stało się niezwykle popularne, a dla wielu osób sposobem na zarabianie. Wśród survivalowców, bushcraftowców i „zielonych ludzi” bransoletka taka stała się niemal znakiem rozpoznawczym i dla wielu obowiązkowym elementem wyposażenia. Jeśli jeszcze nie posiadasz swojej bransoletki z paracordu zdobądź ją, na pewno Ci się przyda.

Zapraszam na YouTube, gdzie znajdziesz sporo inspiracji i filmików instruktażowych o różnych poziomach trudności.

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *