Bushcraft,  DIY,  Sprzęt,  Survival,  Turystyka,  W podróży

Skuteczna rozpałka na ognisko

Witaj. Dzisiaj słów kilka, na temat mojej szybkiej i prostej rozpałki do ogniska. Metod na rozpalanie ogniska i patentów na to jest wiele. Przyznaję, że lubię rozwiązania wygodne i skuteczne. Rozpalając ognisko najczęściej korzystam z krzesiwa magnezowego. Ta metoda nigdy mnie nie zawiodła, choć wymaga trochę wprawy i przygotowań. Aby moje ogniska rozpalały się szybko i bezproblemowo, opracowałem małą i prostą rozpałkę, którą dzisiaj pokażę.

Co będzie potrzebne?

  • mocna wodoodporna taśma klejąca (tzw. duct tape) – ja używam taśmy TESA dostępnej w większości marketów
  • kilka bawełnianych wacików zabranych z kosmetyczki mojej preppersowej żony 😉
  • nadmanganian potasu (w postaci proszku) do kupienia w każdej aptece – choć farmaceuta czasami zadaje dziwne pytania 😉

Do dzieła

Wykonanie podpałki jest niezwykle proste. Przygotowujemy dwa kawałki bawełnianego wacika. Przycinamy je w taki sposób, by były węższe od naszej taśmy klejącej przynajmniej o centymetr.

Przygotowany w ten sposób wacik przyklejamy do kawałka taśmy. Posypujemy wacik kilkoma granulkami nadmanganianu potasu i zakrywamy drugim wacikiem tego samego rozmiaru. Całość zaklejamy drugim kawałkiem taśmy i docinamy do wygodnego kształtu, tak by całość pozostała szczelnie zamknięta.

Tak przygotowana podpałka jest wodoodporna i zawsze gotowa do wykorzystania. Wystarczy naciąć nożem taśmę, a suche bawełniane wnętrze rozpali się od kilku iskier. Dodany nadmanganian potasu podnosi temperaturę płonącej się rozpałki, a płonąca taśma wydłuża czas działania podpałki.

UWAGA!!!

W tym miejscu przestrzegam, by stosować się do zasad bezpieczeństwa przy kontakcie z nadmanganianem potasu. W postaci sypkiej jest to substancja niegroźna. Roztwór wodny nadmanganianu potasu, w niewielkim stężeniu, może być przydatny w sytuacji survivalowej, np. do uzdatniania wody lub przemywania ran. Roztwór o dużym stężeniu jest żrący i może wywołać poparzenia przy kontakcie ze skórą. Używając nadmanganian potasu zawsze używaj rękawiczek. Mówiąc wprost, jak nie będziesz uważał Twoje dłonie będą w brązowe kropki dość długi czas – niestety wiem co mówię 😉

Jeśli masz jakiś prosty skuteczny patent na rozpałkę na ognisko, pisz w komentarzu, chętnie go przetestuję.

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *