obowiązkowy zestaw w samochodzie
Apteczka,  Sprzęt,  Survival,  Turystyka,  W podróży

Survival na drodze – co trzeba, a co warto wozić w samochodzie

Temat obowiązkowego wyposażenia samochodu od zawsze wzbudza dyskusje wśród kierowców. Wielu z nich na wyposażeniu swojego pojazdu posiada sporo mniej lub bardziej przydatnych przedmiotów, zapominając o tych obowiązkowych. Dla jednych (najczęściej kobiet) 5 par szpilek, dla innych kubek gorącej kawy na drogę… wiadomo każdy ma swoją hierarchę ważności. Bez względu na to, co jest dla Ciebie ważnie i „niezbędne”, bezwzględnie pamiętaj o obowiązkowych akcesoriach wymaganych prawem.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na polskich drogach

W Polsce zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r, w każdym pojeździe powinna znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.

Minimalna pojemność gaśnicy wynosi 1 kg i powinna mieć ona homologację oraz aktualne badania techniczne, które trzeba odnawiać co roku. Co ciekawe, nie otrzymasz mandatu, jeśli wygasła już jej przydatność do użycia.  Funkcjonariusz policji, może natomiast ukarać Cię, jeśli gaśnica nie znajduje się w miejscu, w którym ma się do niej łatwy dostęp, więc nie powinno się jej trzymać w bagażniku. Najrozsądniej jeśli jest ona łatwo dostępna z miejsca kierowcy. Za brak gaśnicy grozi Ci mandat w wysokości od 50 do nawet 500 złotych.

Jeśli chodzi o trójkąt, to również należy zadbać o jego homologację. Pamiętaj również, by w razie awarii ustawić go na drodze w odległości od 30 do 50 m poza obszarem zabudowanym, lub 100 m na autostradzie, bądź drodze ekspresowej. W przeciwnym wypadku grozi Ci mandat w wysokości 150 zł.

Pamiętaj również, że jeśli na wyposażeniu Twojego samochodu nie będzie trójkąta i gaśnicy, nie przejdzie on corocznego przeglądu technicznego.

Czy musisz wozić apteczkę?

Okazuje się, że apteczka samochodowa wcale nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta. Warto jednak zaznaczyć, że udzielenie pierwszej pomocy jest w naszym kraju obowiązkowe. Dla bezpieczeństwa innych oraz własnego warto zainwestować w apteczkę, która będzie wyposażona w dobrej jakości bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaskę uciskową, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chustę trójkątną, koc termoizolacyjny, nożyczki i agrafki.

Co jeszcze warto wozić?

Oprócz apteczki, nieobowiązkowe są również: koło zapasowe, podnośnik, klucze do kół, linka holownicza, kamizelka odblaskowa oraz komplet żarówek i bezpieczników. Każdy z tych przedmiotów warto jednak mieć przy sobie, ponieważ mogą uratować tyłek w sytuacji awaryjnej.

Podróż za granicę

Pamiętaj również, że w zależności od tego po jakim kraju będziesz się poruszać samochodem, będą obowiązywały Cię różne regulacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta. Gaśnica, kamizelka czy np. apteczka w jednych krajach będą wyposażeniem obowiązkowym, a w innych nie. Podczas planowania zagranicznych wyjazdów, warto zatem sprawdzić, jakie wyposażenie musimy zabrać, by oszczędzić sobie nieprzyjemności podczas kontroli.

Niby zwykły facet, czasami trochę dziwak. Moim idolem z dzieciństwa był MacGyver, więc w głowie został mi survival ;) Z natury nie lubię niemiłych niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *